ROUTE 66

„Matka droga” została założona 11 listopada 1926 roku i ostatecznie rozciągała się na odległość 3939 km od Chicago do Los Angeles.

Od początku z Chicago, Route 66 kierowała się na południe przez Illinois i Missouri oraz niewielki odcinek południowo-wschodniego Kansas.

Stamtąd skręcała w kierunku bardziej zachodnim przez Oklahomę i Teksas, a ostatnie odcinki rozciągały się w Nowym Meksyku i Arizonie a końcowy w Los Angeles.

Z biegiem lat układy dróg zmieniały się często, ponieważ budowano ulepszone odcinki autostrad. Na początku wiele odcinków łączyło tylko jedno małe miasteczko z drugim i nie posiadały oficjalnego federalnego numeru trasy. Z czasem trasa została sformalizowana jako autostrada federalna o numerze „U.S. 66”.
Mapa historycznej trasy USA Route 66

Mapy Route 66 w każdym stanie.

Poniżej znajdują się mapy ośmiu stanów, przez które przeszła Trasa 66, pokazujące ogólną, przybliżoną ścieżkę przez każdy stan. Z biegiem czasu dostosowanie uległo zmianie wraz z poprawą inżynierii drogowej. Istnieje wiele źródeł online i drukowanych, które dokumentują szczegółowo przebieg tras po różnych lokalizacjach.

Mapa Illinois Route 66: 484 km

Od początku w Chicago Route 66 kierowała się na południowy zachód do Joliet, Wilmington, Dwight, Odell, Pontiac, Bloomington, Lincoln i Springfield. Odcinek z Chicago do Springfield zajmuje około 2,5 godziny jazdy.

Opuszczając Springfield, Route 66 przecinała Litchfield, Staunton i Hamel, a następnie kontynuowała do mostu  Chain of Rocks Bridge w St. Louis, gdzie skręcała na zachód przez Rolla, Springfield, Joplin i do Kansas oraz Oklahomy.

Illinois było pierwszym z ośmiu stanów, przez które przeszła Route 66, i została na tym odcinku utwardzona oraz nazwana US 66, w czasie, gdy znaczna część trasy w całym kraju była nadal szutrową lub zwykłą polną drogą.


Mapa pokazująca przybliżoną lokalizację trasy 66 z Chicago do St. Louis w stanie Missouri

Mapa trasy Missouri Route 66: 510 km

Route 66 przez Missouri obejmuje wiele dużych miast i miasteczek, połączonych drogami przez pagórki i doliny. Droga Matka podąża znaczną częścią szlakiem Kickapoo, czyli Osage, szlaku indiańskiego, który później stał się Old Wire Road.
Route 66 w Missouri

Podobnie jak w przypadku innych odcinków Route 66, faktyczne nieporównywalnie zmieniała się na przestrzeni lat wraz z zastosowaniem ulepszeń technicznych.

Kierując się na zachód, trasa przebiegała przez te miasta i miasteczka w Missouri:

     St. Louis
     Kuba
     Rolla
     Liban
     Springfield
     Kartagina
     Brooklyn Heights
     Joplin


Przybliżona lokalizacja Historic Route 66 z St. Louis do Joplin, Missouri

Mapa Kansas Route 66: 21 km

Gdy Route 66 opuściła Joplin w stanie Missouri, wiodła tylko w niewielkiej odległości na zachód do granicy z Kansas.

Trasa przez Kansas była najkrótsza ze wszystkich stanów, liczyła tylko około 21 km

Podróżowało się nią przez Galenę, Riverton i Baxter Springs. Stamtąd wjeżdżała do Commerce w stanie Oklahoma i skierowała się na południowy zachód przez Miami, Alton, Chelsea i Claremore i Tulsa.


Mapa historycznej trasy 66 przez Galenę, Riverton i Baxter Springs w Kansas

Mapa Oklahoma Route 66: 695 km

Gdy Route 66 opuściła Joplin w stanie Missouri w kierunku na zachód, miała niewielką odległość do Kansas, a następnie do granicy z Oklahomą.

Szybko wiodła do Commerce i skierował się na południowy zachód przez Miami, Alton, Chelsea, Claremore i Tulsa. Droga biegła dalej przez Stroud, Chandler i Arkadię do Oklahoma City.

Stamtąd był prosty strzał na zachód przez Jukon, El Reno, Hydro, Clinton i Elk City, a na koniec do Texola.

Droga Matka przekroczyła linię stanu Teksas w Texola, niedaleko Shamrock, i przeszła do Amarillo.

Najdłuższy w kraju odcinek trasy Route 66 przecina Oklahomę, mijając urocze miasteczka, przydrożne restauracje i dziwaczne atrakcje.

Mapa przybliżonej trasy Route 66 przez Oklahomę

Mapa przybliżonej trasy Route 66 przez obszar Tulsa, Oklahoma

Mapa pokazująca przybliżoną lokalizację Historic Route 66 przez Oklahoma City

Mapa Texas Route 66: 299 km

Droga Matka przekroczyła linię stanu Teksas w Texola, OK, niedaleko Shamrock w Teksasie i przebiegała przez McLean i Grooma w kierunku na Amarillo. Stamtąd ciągnęła się dalej na zachód do Glenrio.

Trasa przez Teksas liczyła 299 km i ściśle pokrywała się z dzisiejszą drogą międzystanową I-40.

Kierując się na zachód, trasa przebiegała przez te miejsca:

   

  • Texola OK na granicy Texas-Oklahoma
  • Shamrock
  • McLean
  • Groom
  • Amarillo
  • Vega
  • Adrian
  • Glenrio na lini stanu New Mexico

Mapa przybliżonej trasy 66 z Shamrock do Glenrio w Teksasie

Mapa trasy New Mexico Route 66: 783 km

Po opuszczeniu Glenrio w Teksasie Route 66 kontynuowała podróż na zachód w 1926 roku przez Tucumcari, Cuervo i Santa Rosa, po czym skręcała na północ do Santa Fe.

Z stolicy miasta biegła na południowy zachód przez Albuquerque i Grants do Gallup w pobliżu granicy z Arizoną.

W późniejszych latach będzie kontynuowała swój bieg na zachód od rejonu Santa Rosa przez Clines Corner na bardziej bezpośredniej drodze do Albuquerque.


Mapa pokazująca miasta wzdłuż amerykańskiej trasy 66 przez Nowy Meksyk, od Tucumcari do Gallup

Wyrównanie trasy 66 w środkowym Nowym Meksyku w 1926 r. I po 1937 r

Mapa trasy Arizona Route 66: 645 km

Arizona to jedno z naszych ulubionych miejsc na trasie Route 66, z wieloma kilometrami oryginalnych odcinków drogowych, wciąż otwartych w większości z minimalnym ruchem drogowym

Największym miastem na trasie jest Flagstaff, z zaledwie około 65 000 mieszkańców. Inne przystanki po drodze to mniejsze miasteczka … ruch samochodowy nie stanowi problemu na Route 66 w Arizonie!

Arizona obejmuje kilka naszych ulubionych miejsc i scen wzdłuż Mother Road, takich jak Holbrook, Winslow, Flagstaff, Williams, Ash Fork, Seligman, Kingman i Oatman.

Część dzisiejszej podróży odbywa się na drodze I-40, która w wielu miejscach przypomina starą Trasę 66. Zawsze jedziemy fragmentami Drogi Matki, gdzie nadal pozostaje niemalże w oryginale. Zjazdy z I-40 na Route 66 są doskonale oznaczone w bardzo wielu lokalizacjach.

Czas jazdy non-stop z Lupton (koło Gallup) na granicy z Nowym Meksykiem do Oatman wynosi 5:45 godziny, mniej niż dzień jazdy. Ale naprawdę warto podzielić podróż na co najmniej dwa dni.

Główne koncentracje miejsc do zakwaterowania występują w Gallup, NM, Flagstaff i Kingman. Wiele innych opcji zakwaterowania jest dostępnych w innych miastach, takich jak Winslow i Williams, a także w mniejszych miejscowościach.


Mapa pokazująca trasę 66 w Arizonie od Holbrook do Oatman

Mapa trasy Route 66 w Kalifornii:

Route 66 biegła na południowy zachód od Kingman przez Cool Springs do Oatman, a następnie do Golden Shores i Topock, gdzie skręcała na zachód do Needles w Kalifornii

Od linii stanu Arizona do San Bernardino U.S. Highway 66, kierując się starą drogą National Old Trails Highway.

W 1936 r. 66 US zostało przedłużone z centrum Los Angeles do 101 w Santa Monica.

W 1940 roku pierwsza autostrada w Los Angeles została włączona jako część amerykańskiej 66, Arroyo Seco Parkway, później znana jako Pasadena Freeway.

Autostrada jest teraz w większości zastąpiona kilkoma ulicami w Los Angeles, State Route 66 (SR 66), Interstate 15 (I-15) i I-40. Trasa zakończyła się w pobliżu słynnego molo Santa Monica w Los Angeles.


Mapa pokazująca przybliżoną lokalizację trasy 66 od Needles do Santa Monica w Kalifornii

 

LINK DO ORYGINALNEGO ARTYKUŁU.